JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ PLIK DO WYDRUKU WIELKOFORMATOWEGO
ZANIM ZACZNIEMY
Ta strona zawiera sporo tekstu i wiele technicznych aspektów pracy z obrazem. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi chcieć je wszystkie poznawać tylko po to, by wydrukować dla Babci większych rozmiarów portret wnucząt. Zamieszczone tu informacje, adresowane są głównie do osób zaawansowanych, zajmujących się fotografią czy grafiką, które chcą mieć absolutnie pełną kontrolę nad procesem druku.
Jeżeli jednak nie chcesz wchodzić tak głęboko w cały proces, a po prostu chcesz mieć fajny wydruk, jako pamiątkę z wakacji, czy urodzinowy prezent w formie foto-obrazu, znacznie prościej będzie do nas zadzwonić lub napisać i zdać się na nasze doświadczenie.
MONITOR
Może to truizm, ale zanim w ogóle przystąpimy do przygotowywania materiału do wydruku, upewnijmy się że mamy poprawnie przygotowane stanowisko do pracy.
Podstawowym elementem jest skalibrowany i sprofilowany kalibratorem sprzętowym monitor. Do pracy graficznej zalecane przez nas ustawienia to:
-
Temperatura barwowa: 6500K
-
Współczynnik gamma: 2,2
-
Jasność: 100-120 cd/m2
ZARZĄDZANIE KOLOREM I PRACA Z PROFILEM BARWNYM ICC PODŁOŻA
Zaczynamy od pobrania właściwego profilu barwnego ICC dla medium, na którym zamierzamy wykonać wydruk.
Nasze profile barwne można pobrać TUTAJ.
Nie należy konwertować swoich plików graficznych na pobrany profil (match to profile), ani go do nich przypisywać (assign profile), a jedynie wykorzystać w trybie podglądu tzw. „softproof„, najlepiej w trybie percepcyjnym, bo w takim standardowo wykonujemy nasze wydruki.
Pobrane profile ICC instalujemy w systemie operacyjnym, poprzez ich skopiowanie do następujących katalogów:
Dla systemu Windows:
C:\Windows\System32\spool\drivers\color
Dla systemu Apple OSX w zależności od indywidualnych preferencji:
Macintosh HD\Library\ColorCync\Profiles –profile wszystkich użytkowników
Macintosh HD\Users\Username\Library\ColorCync\Profiles –profile użytkownika Username
Macintosh HD\Library\Application Support\Adobe\Color\Profiles –profile programów Adobe
Teraz, po włączeniu w programie graficznym trybu „softproof” i wybraniu właściwego profilu ICC ,dla którego chcemy dokonać podglądu, możemy już na etapie edycji obrazu, poprawnie skorygować jego kolorystykę pod kątem konkretnego podłoża oraz charakterystyki barwnej urządzenia drukującego.
Tryb „softproof” większości aplikacji graficznych pozwala także prześledzić, które obszary obrazu znajdują się poza możliwościami kolorystycznymi drukarki i podłoża – poza ich gamutem.
Będzie się tak zdarzało szczególnie w przypadku wydruku na płótnach, które ze swej natury nie mają takich możliwości reprodukcji barw jak np. papier fotograficzny.
Kolory spoza gammutu, mogą na wydruku zostać oddane jako jednobarwne powierzchnie z ograniczoną liczbą szczegółów, lub przy zastosowaniu trybu percepcyjnego, wpływać na ogólną kolorystykę wydruku.
Edycji dokonujemy w taki sposób, aby obraz w trybie podglądu „softproof” wyglądał w oczekiwany przez nas sposób. Najczęściej sprowadzi się to do ustawienia odpowiedniej jasności, nasycenia kolorów i kontrastu, rzadziej manipulacji krzywymi kolorów. W przypadku kolorów spoza gamutu, warto spróbować zmniejszyć ich nasycenie kolorów.
UWAGA! Zawsze pobieraj najnowsze profile ICC z naszej strony. Świat nie stoi w miejscu i my także nie. Na bieżąco staramy się podnosić jakość naszych usług, dlatego co pewien czas dokonujemy korekcyjnego re-profilowania urządzeń drukujących, tworząc nowe pliki ICC.
KADROWANIE I CZYSZCZENIE OBRAZU
Obraz powinien zostać wykadrowany w proporcjach w jakich chcemy aby został wydrukowany.
W WB Print & Photo staramy się nie ingerować w treść drukowanych prac i ograniczamy się wyłącznie do dodrukowania, w przypadku wydruków na płótnach kanvas z przeznaczeniem do oprawy na krosnach, dodatkowych powierzchni do zawinięcia na ich brzegach – tzw. galery wraps.
Czyścimy dokładnie zdjęcie. O ile zdjęcia drukowane w niewielkich formatach potrafią wybaczyć wiele artefaktów, to w przypadku druku wielkoformatowego wszystkie drobne skazy, plamy matrycy, pyłki itp. będą wyraźnie widoczne na wydruku.
Warto zatem przed zleceniem druku dokładnie zweryfikować kadr, czy nie zostały na nim niepożądane „śmieci” i zawczasu je usunąć w programie graficznym.
Ostatnim etapem jest wyostrzenie obrazu przed wydrukiem.
Stosujemy tu generalną zasadę, że im większy wydruk, tym bardziej podnosimy jego ostrość oraz im bardziej matowe medium, tym ostrzejszy powinien być obraz.
Korektę ostrości zawsze wykonujemy przy powiększeniu podglądu obrazu 1:1, co pozwoli nam zobaczyć ostateczny efekt, jaki otrzymamy na wydruku
ROZDZIELCZOŚĆ I FORMATY PLIKÓW
Przygotowany pod kątem kolorystycznym, wykadrowany i wyczyszczony obraz należy ostatecznie wyeksportować do pliku, który trafi do wydruku. Podstawową zasadą powinno być tutaj takie dobranie parametrów, aby plik zawierał jak najwięcej informacji źródłowej o obrazie, przy jak najmniejszej ingerencji w jej treść.
Plik do druku najlepiej zapisać w formacie JPG, TIFF lub PDF.
Plik do druku powinien być możliwie bezstratny. W żadnym przypadku nie dokonujmy kompresji plików i konwersji kolorów. Każda taka operacja, to poważna ingerencja zawartość informacyjną pliku, która może mieć wpływa na ostateczną jakość wydruku. Kompresja pliku, lub zapisywanie go w jakości niższej niż 100% będą skutkowały w utracie szczegółów, dynamiki barw oraz rozdzielczości obrazu.
Najbardziej optymalna rozdzielczość pliku do wydruku to 300 ppi, czyli 300 pixeli obrazu na każde 2,54 cm długości wydruku.
W praktyce obrazy drukowane z ostrej, niezaszumionej klatki, na płótnie i na większych formatach, wyglądają dobrze nawet przy 100ppi.
Generalnie, ze względu na ograniczenia sposobu widzenia ludzkiego oka, przekładającą się na odległość z jakiej oglądamy obrazy optymalną rozdzielczość konkretnego obrazu możemy wyznaczyć wg wzoru:
Rozdzielczość = 25000/(długość boku pionowego wydruku + długość boku poziomego wydruku)
Wynik zaokrąglamy do najbliższej wartości z szeregu 300ppi, 200ppi, 150ppi, 100ppi. Dla wyników przekraczających wartość 300 ppi, przyjmujemy właśnie 300 ppi.
Proszę zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy wartościami ppi (pixels per inch) oraz znacznie wyższych dpi (dots per inch)… dla uproszczenia – jeden pixel obrazu jest zbudowany z wielu punktów wydruku.
Prosimy nie dokonywać sztucznego wymuszania ilości pixeli aby powiększyć rozdzielczość obrazu.
Znacznie wygodniej jest przesłać oryginalny nieprzeskalowany plik w najwyższej rozdzielczości i bez kompresji oraz wskazać w jakim formacie ma zostać wydrukowany.
W WB PRINT & PHOTO stosujemy specjalne systemy, które korzystając z techniki fraktalowej pozwalają na relatywnie bezstratne przeskalowanie obrazu. Ocenimy przy tej okazji, czy z powierzonego materiału można wykonać wydruk w oczekiwanym formacie.
PRZESTRZEŃ BARWNA PLIKU
Jakkolwiek urządzenia drukujące w rzeczywistości składają barwy z różnych konfiguracji opartych o standard CMYK, to jednak z punktu widzenia systemu operacyjnego są to urządzenia RGB. Prosimy zatem nie zmieniać przestrzeni barwnej przygotowywanych do druku plików na CMYK, gdyż jest to format przeznaczony do druku na maszynach poligraficznych – np. sitodruk.
W druku wielkoformatowym na cyfrowych drukarkach fotograficznych stosujemy wyłącznie przestrzeń kolorystyczną sRGB oraz AdobeRGB.
Przy czym w przypadku druku na płótnach, ze względu na ich naturalne ograniczenia przestrzeni barwnej, znacznie bezpieczniejszym formatem będzie sRGB.
Format AdobeRGB lepiej sprawdzi się w wydrukach na papierach fotograficznych i papierach klasy premium.
Należy w tym miejscu pamiętać, konwersja obrazu zapisanego w sRGB, np. przez cyfrowy aparat fotograficzny, do AdobeRGB nie tylko nie poszerza przestrzeni kolorystycznej, ale może negatywnie wpłynąć na szczegóły, nasycenie i odcienie barw.
PODSUMOWANIE
Aby dobrze przygotować plik graficzny do wydruku, korzystamy z najbardziej źródłowego formatu zapisu pliku jakim dysponujemy.
W przypadku fotografii cyfrowej idealny będzie tu plik RAW.
Edycji pliku dokonujemy na stanowisku, ze sprofilowanym monitorem, korzystając z opcji „softproof” aplikacji graficznej, wcześniej instalując profil ICC medium i drukarki na jakiej planujemy wydruk.
Zawsze pobieramy ze naszej strony najnowsze profile ICC.
Podczas edycji dokonujemy korekty barw, usuwamy drobne zanieczyszczenia obrazu wynikające np. z kurzu na matrycy i kadrujemy obraz w proporcjach zgodnych z oczekiwanym wydrukiem., a następnie ostrzymy obraz.
Obraz do wydruku zapisujemy w pliku JPG, TIFF lub PDF, w najwyższej możliwej jakości, bez kompresji, etc
Plik zapisujemy w przestrzeni sRGB lub AdobeRGB.
Plik przesyłamy do druku w oryginalnej, maksymalnej rozdzielczości. WB PRINT & PHOTO dokona jego przygotowania do druku w optymalnej rozdzielczości 300ppi, lub minimalnej umożliwiającej satysfakcjonujący rezultat